لینوس توروالدز: "25 سال بعدی زندگیم را به جنگ با مایکروسافت در کارزار دسکتاپ خواهم گذراند!"

وقتی بحث سیستم عامل های سرور و موبایل به میان می آید، نمی توان حرفی از پیشتازی تمام و کمال لینوکس و دیگر تکنولوژی های متن باز به زبان نیاورد گرچه در بخش سیستم های دسکتاپ، ویندوز همچنان به پیشتازی خود ادامه می دهد. خالق لینوکس هم این واقعیت را به خوبی می داند چرا که اخیرا اعلام کرده باید سخت کار کنند تا لینوکس به قدرتی بزرگتر در بخش دسکتاپ تبدیل شود. برای آگاهی از جزئیات این دیدگاه لینوس توروالدز، با سکان آکادمی همراه باشید.

بدون شک سلطه ی سیستم عامل متن باز گنو/لینوکس در وب و میلیون ها دیوایس در سراسر زمین، همچنان ادامه خواهد داشت چرا که این سیستم عامل در دستگاه های مختلفی همچون تلفن همراه، سرور، ربات، ابرکامپیوتر، اتوماسیون ها و غیره به زندگی خود ادامه می دهد.

اما وقتی بحث دسکتاپ یا همان کامپیوتر های رومیزی به میان می آید، ویندوز خودنمایی می کند. هنگامی که مایکروسافت، خطایی استراتژیک به نام طراحی ویندوز ویستا را مرتکب شد، بهترین فرصت برای جامعه ی متن باز و لینوکس پیش آمد تا شانس خود را امتحان کند، اما در کامل کردن امپراطوری خود در همه ی زمینه ها موفق نبود. لینوس تروالدز یا خالق لینوکس هم این حقیقت را به خوبی می داند چرا که اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرده "لینوکس آن طور که در بسیاری از حوزه ها از ویندوز پیشی گرفته، در زمینه ی سیستم های دسکتاپ موفق نبوده!"

در ماه آگوست امسال، لینوکس به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های متن باز جهان، 25 ساله خواهد شد. لینوس آماده است برای شکست دادن ویندوز در این زمینه، 25 سال دیگر هم بر روی لینوکس کار کند. به گفته وی:

"من معروف ام به این که گاهی اوقات در برخورد با افرادی که روی رابط گرافیکی دسکتاپ کار می کنند مودب نیستم، ولی دوست دارم که کار به درستی انجام شود. آراسته بودن اولویت اول من نیست. در رابطه با لینوکس دسکتاپ بسیار خوشحالم؛ من این پروژه را برای رفع نیاز خودم شروع کردم و در حال حاضر نیازهای من به طور کامل تامین شده اند. به همین خاطر، به نظر من لینوکس دسکتاپ شکست نخورده است. قاعدتا تمایل دارم که لینوکس در بخش دسکتاپ نیز به برتری برسد، ولی می دانم که این کار سخت خواهد بود. هم اکنون نیز بر روی این قضیه کار میک نم. 25 سال از زمان شروع کار گذشته است، می توانم 25 سال دیگر هم به این کار ادامه دهم. من آن ها را شکست خواهم داد."

همان طور که می دانید، در طی چندین سال، لینوکس خود را در زمینه سرور و تلفن همراه ثابت کرده است. کسی چه می داند در 10 سال آینده چه اتفاقی در بخش دسکتاپ رقم خواهد خورد؟ نظر شما چیست. آیا این ادعای خالق لینوکس یعنی شکست ویندوز در عرصه ی سیستم های دسکتاپ عملی خواهد شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Linus Torvalds: “I’ll Spend Next 25 Years To Help Linux Beat Windows In Desktop War”

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...
  • مهدی در تاریخ: 1395/02/02

    این مرد به معنای واقعه ای یک نابغه ست

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)