عرضه ی FreeBSD 11 آلفا یک به همراه ویژگی های جدید

بنیاد FreeBSD اعلام کرد که توسعه توزیع 11 FreeBSD به پایان رسیده و در حال آماده سازی برای عرضه نسخه Alpha 1 است. این توزیع ویژگی های زیادی به خصوص برای ادمین ها و کاربرانی که در سطحی حرفه یی از این توزیع استفاده می کنند دارد. برای کسانی که با این توزیع آشنایی ندارند، باید بگوییم FreeBSD یکی از معدود سیستم عامل هایی است که از UNIX باقی مانده است. این توزیع از ساخته های مستقیم آزمایشگاه های بل وAT&T یونیکس است. بسیاری از نرم افزارهای لینوکس برای FreeBSD هم در دسترس هستند که شامل محیط های Gnome و KDE و بسیاری از نرم افزارهای کاربر و سرور می شود.

با وجود تعداد زیاد نرم افزار قابل استفاده، این توزیع اغلب به عنوان سیستم عاملی گمنام تصور می شود که تعداد کمی نرم افزار برای آن نوشته شده است. این عقیده حقیقتا نادرست است و روز به روز هم به میزان اشتباه بودن آن افزوده می شود چرا که FreeBSD توانسته بسیاری از پلتفرم های سیستمی لینوکس را اجرا کند. این بدان معنی است که هر نرم افزاری که برای لینوکس توسعه داده شود را می توان روی FreeBSD هم اجرا کرد.

سیستم عامل های دیگر در همین خانواده عبارت اند از MacOS، OpenBSD، NetBSD و Orbis OS که سیستم عاملی است که روی کنسول های PlayStation 4 اجرا می شود. FreeBSD در جامعه اپن سورس نقطه عطفی با سابقه طولانی محسوب می شود و اگرچه که کاربران آن به اندازه لینوکس نیستند، اما پایداری، امنیت و امکانات بی نظیرش به منزله فیچرهایی است که تعداد کم کاربرانش را جبران می کند.

FreeBSD در شرکت هایی با تکنولوژی پیشرفته و برای زیرساخت های اساسی بسیاری از محصولات شناخته شده مثل Netflix، WhatsApp و حتی به عنوان پایگاهی برای ابزار شبکه، ساخته Juniper و دیگر شرکت ها استفاده می شود. بزرگترین تغییراتی که در ماه سپتامبر در 11 FreeBSD صورت خواهد گرفت عبارتند از:

  • استک شبکه
  • بهبود در پشتیبانی ARM
  • چندین آپدیت برای bhyve hypervisor (تلفظ به صورت bee hive که برای مجازی سازی سیستم عامل های دیگر مثل ویندوز و لینوکس روی FreeBSD استفاده می شود)
  • آپدیت های امنیتی
  • آپدیت subsystem ذخیره سازی و نسخه بروزرسانی شده سیستم فایل OpenZFS 

FreeBSD 11 Alpha 1 — New Features Coming To This Open Source OS

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)