معرفی زبان برنامه نویسی wren

wren یک زبان برنامه نویسی نسبتا سریع است. این زبان برنامه نویسی را می توان به نوعی همان Smalltalk، ولی با پکیج هایی به اندازه ی Lua و همراه با dash یی برای Erlang دانست که شمایلی مدرن و ساختاری صمیمانه دارد. برای آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی جدید، با سکان آکادمی همراه باشید.

wren کوچک است: ماشین مجازی این زبان برنامه نویسی چیزی صرفا در حدود ۴۰۰۰ دستور دارد؛ یعنی آن که شما می توانید کل آن را تنها در نیمی از روز بررسی و مطالعه کنید. البته باید بدانید که اگر چه wren کوچک است، ولی به هیچ وجه فشرده نبود بلکه بخش های مختلف آن به خوبی کامنت گذاری شده و خوانا هستند.

wren سریع است: مزیت رقابتی این زبان برنامه نویسی نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی دینامیک این است که از یک کامپایلر سریع برخوردار است.

wren مبتنی بر کلاس است: زبان های اسکریپت نویسی بسیاری وجود دارند ولی بسیاری از آن ها مدل های شئ گرایی غیر معمولی داشته یا آن که هیچ مدل شئ گرایی ندارند اما این در حالی است که wren کلاس ها و بالتبع شئ گرایی را در مرکزیت کار قرار داده است.

wren کانکارنت است: این زبان برنامه نویسی کانکارنت است. به عبارت دیگر، قادر خواهید بود تا برنامه هایی بنویسید که از ماژول های مختلفی تشکیل شده و این ماژول ها در حین اجرا با یکدیگر به تعامل خواهند پرداخت.

wren یک زبان اسکریپت نویسی است: هدف wren به کار گرفته شدن در اپلیکیشن ها است. این زبان هیچ نوع وابستگی به سایر منابع نداشته و از یک لایبرری کوچک و استاندارد به همراه یک API ساده و قابل استفاده با زبان C برخوردار است. همچنین برنامه های نوشته شده با Wren به سادگی به نسخه های C99، C++98 و بالاتر کامپایل می شوند.

System.print("Hello, world!")

class Wren { 
 flyTo(city) { 
  System.print("Flying to %(city)") 
 } 
}

var adjectives = Fiber.new { 
 ["small", "clean", "fast"].each {|word| Fiber.yield(word) } 
}

while (!adjectives.isDone) System.print(adjectives.call())

اگر فکر می کنید از کار با wren لذت می برید و برای شروع هیجان زده هستید، بهتر است وقت را از دست نداده! و نظرات خود را پیرامون این زبان برنامه نویسی جدید با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

A CLASSY LITTLE SCRIPTING LANGUAGE

0


 • برچسب ها: wren
 • توسط:
 • تاریخ:
 • زمان مطالعه: 4
 • تعداد بازدید: 329

 • عبدالحمید در تاریخ: 1395/03/08

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .... سوالی داشتم : اینکه با این نوع برنامه نویسی میشه برای چه پلتفرمهایی برنامه نوشت ؟

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)