Electron 1.0: پلتفرمی جهت ساخت آسان نرم افزار برای لینوکس، ویندوز و مک

گیت هاب به تازگی Electron 1.0 را عرضه کرده که نرم‌افزاری آزاد و اپن سورس است که برای ساخت نرم افزارهای قابل اجرا در سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و مک مورد استفاده قرار می گیرد. این نسخه از الکترون پس از ۲ سال توسعه، با ویژگی های جدید و یک افزونه کروم به نام Devtron آمده که برای دیباگ کردن اپلیکیشن ها و بهبود آن‌ها کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با الکترون، با سکان آکادمی همراه باشید.

Electron 1.0 توسط گیت هاب عرضه شده است؛ فریم ورکی که می توان از آن برای توسعه ی نرم افزارهای مالتی پلتفرم استفاده کرد. با استفاده از تکنولوژی هایی مثل CSS ،HTML و JS، الکترون 1.0 می تواند برای ساخت نرم افزارهای نیتو برای سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و مک به کار برود.

توسعه ی الکترون تقریباً ۲ سال پیش شروع شده است دقیقا زمانی که که گیت هاب ویرایشگر متن اپن سورس و قابل ویرایش خودش یعنی Atom را عرضه کرد (برای آشنایی بیشتر با ویرایشگر کد Atom، به مقاله ی نقد و بررسی ویرایش گر متن Atom 1.0 مراجعه نمایید.) آن زمان، الکترون به عنوان شل Atom شناخته می‌شد و فریم ورکی برای ساخت این ویرایشگر متن بود. با گذشت زمان، الکترون به پلتفرم شناخته شده‌ای تبدیل شد که توسعه دهندگان سراسر دنیا برای ساخت اپ های مختلف ایمیل، چت، کلاینت تورنت، بات و غیره استفاده می کردند. گیت هاب در پست معرفی آن توضیح داد که الکترون بیش از ۱.۲ میلیون بار در سال گذشته دانلود شده است.

توزیع Electron 1.0 تغییرات زیاد و بهبود های فراوانی به این پلتفرم آورد. به منظور کمک به توسعه دهندگان تازه کار برای ساخت آسان اپ ها، Electron 1.0 شامل یک اپلیکیشن دمو است که می تواند برای شناخت امکانات واقعی الکترون استفاده شود. از جمله ویژگی های شاخص Electron 1.0 می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تکنولوژی های وب: الکترون از کرومیوم و Node.js استفاده می کند، بنابراین می توانید اپ تان را با HTML, CSS و JS بسازید.
اپن سورس: الکترون پروژه ای اپن سورس است که توسط GitHub و جامعه ای فعال از حمایت کننده ها پشتیبانی می‌شود.
مالتی پلتفرم: به عبارت دیگر، سازگار با مک، ویندوز و لینوکس است. الکترون قابلیت بیلد و اجرا در هر سه پلتفرم را دارا است.

گیت هاب همچنین یک افزونه کروم به نام Devtron عرضه کرد که هدفش بررسی و دیباگ اپ های نوشته شده به کمک الکترون است. Devtron شامل 4 قسمت اصلی است:
Require graph: برای نمایش وابستگی‌ لایبرری ها در فرایند پردازش.
IPC monitor: برای پیگیری و ارائه ارتباطات در اپ.
Event inspector: برای نمایش رویدادهای ثبت شده و لیسنرها.
App Linter: برای بررسی اشتباهات و باگ ها.

برای دانلود این ابزار آزاد و اپن سورس، می توانید به سایت رسمی پلتفرم الکترون مراجعه کرده و از این برنامه برای تبدیل دانش خود از HTML، CSS و JavaScript به نرم‌افزار های زیبای دسکتاپ استفاده کنید. در ضمن، در صورتی که علاقمند به فراگیری زبان جاوا اسکریپت هستید، می توانید به دوره ی آموزش جاوا اسکریپت در سکان آکادمی مراجعه نمایید.

Electron 1.0 Released By GitHub — Build Native Apps Easily For Linux, Windows, And OS X

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)