شش درسی که از برنامه نویسی می توان یاد گرفت (قسمت دوم و پایانی)

پیش از این دیدیم در قسمت اول شش درسی که از برنامه نویسی می توان گرفت که با یادگیری برنامه نویسی به چه شکل خواهیم توانست استانداردهای زندگی روزمره خود را بهبود بخشیم. در ادامه با بخش دوم و پایانی شش درسی که از برنامه نویسی می توان یاد گرفت، با نکات و استراتژی های بیشتری آشنا خواهیم شد.

4 . همه چیز را مستند سازی کنید برای هر برنامه نویسی وسوسه انگیز هست تا بدون آن که به مستند سازی بخش های مختلف برنامه خود بپردازد شروع به برنامه نویسی کند. مستندسازی کدها به این معنی است که کار هر بخش از کدها را مشخص کنید که هدف از نوشتن این بخش چه بوده و آن بخش دقیقاً چه کاری انجام می دهد. بخاطر این که این کار وقت گیر است انجام ندادن آن وسوسه انگیز است و در ابتدا یک کار بی معنی به نظر می رسد اما زمانی که بعداً خواستید از آن کدها استفاده کنید یا شروع به تغییر آن ها کنید آن وقت اهمیت کامنت نویسی را درک می کنید. این مستندسازی ها می تواند در هر کجای زندگی به کمک شما بیایند؛ از به یاد داشتن تاریخ تولد و سالگردها گرفته تا نگهداری گزارش هایی از کارهای روزانه و معاملات انجام شده و دلایل مرتبط با آن ها. اعتماد به حافظه خود برای نگهداری از اطلاعات روزانه کار اشتباه و ساده لوحانه ای است چرا که زندگی روزانه پر از اتفاقاتی است که برای هر شخصی هر روز اتفاق می افتد و ذهن باید تمامی آنها را ثبت کند. بنابراین ممکن است برخی اتفاقات مهم از یادتان بروند.

5 . همیشه یک راه فرار برای خود باقی بگذارید یکی از بزرگترین مشکلات برنامه نویسان مبتدی حلقه های بدون پایان است. این حالت وقتی اتفاق می افتد که حلقه می خواهد به شرط پایانی خود برسد اما هرگز آن به شرط نمی رسد بنابراین نرم افزار در حلقه می ماند و هرگز به پایان نمی رسد و تمام قدرت پردازنده را گرفته و کامپیوتر شما هنگ می‌کند و این اتفاق تا زمانی به طول خواهد انجامید که آن فرایند اصطلاحاً kill شود. بنابراین زمانی که حلقه ای در اپلیکیشن یا برنامه خود ایجاد می کنید که مقدار زیادی از قدرت پردازنده کامپیوتر را ممکن است بگیرد، حتماً یک شرط ثانویه هم در نظر بگیرید که اگر مثلاً اپلیکیشن شما به مقدار x ثانیه در آن حلقه ماند، شرط دوم عملی شود که باعث خروج از حلقه شوید. در زندگی هم حتی زمانی که شما فکر می کنید با برنامه کارها طبق روال خود پیش خواهند رفت ممکن است مشکلی در روند زندگی شما بوجود بیاید. برای مثال شما برای آخر هفته برنامه تفریح خارج شهر چیده اید اما ممکن است شروع بارندگی برای عملی ساختن برنامه تان مشکل ایجاد کند. راه فرار در زندگی به این معنی است که شما برای برنامه ریزی های خود بدترین حالت ممکن را هم در نظر بگیرید و برای آن پیشاپیش راه حلی پیدا کنید و یا در صورت طی شدن همه چیز در حالت عادی بهترین برنامه ریزی را انجام دهید.

6 . هنگامی که کار تمام شد حافظه را آزاد کنید درس آخری که از برنامه نویسی می توان گرفت این است که بعد از تمام کردن کارهایتان، محیط اطراف خود را منظم کنید. در اپلیکیشن ها باید جریان هایی را برای انجام کارهایی مانند ساخت خروجی ایجاد کنید که از منابع و حافظه دستگاه استفاده می کنند. اپلیکیشن خوب آن اپلیکیشنی است که این جریان ها را بعد از اتمام کارشان از بین می برد. مشکلی که اصولاً در اپلیکیشن هایی که دارای برنامه نویسی ضعیف هستند پیش می آید ناتوانی در مدیریت حافظه دستگاه و مشکلات حاصل از آن است. در زندگی روزانه مثلاً هنگامی که کارتان در محل کار تمام می شود اگر وسایل خود را منظم نکنید بعداً هنگامی که می خواهید کار را دوباره شروع کنید برایتان مشکل پیش می آید. رها کردن وسایل تان فقط باعث هدر رفتن وقت می شود و بعداً نیز وسایلی که مورد نیازتان هست را نمی‌توانید به سادگی پیدا کنید. کلام آخر حقیقت این است که فقط این شش درس نیست که در زندگی می توان از برنامه نویسی یاد گرفت و تعداد این درس ها بیشتر از اینها است. در واقع هنگامی که یک زبان برنامه نویسی یاد می گیرید جز برنامه نویسی با آن زبان، درس های زیادتری نیز برای یاد گرفتن وجود دارد و شاید یکی از دلایلی که ما در سکان آکادمی اصرار می‌کنیم که کودکان می بایست برنامه نویسی یاد بگیرند همین مسأله باشد.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائق بهزاد مرادی می توان به نشر علم،‌ سرمایه گذاری روی نسل آینده، زبان برنامه نویسی پی اچ پی و جامعه متن باز و همچنین راه اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و او بر این باور است که سکان آکادمی بستری است که از آن طریق می تواند به علائق اش جامه ی عمل بپوشاند. از جمله فعالیت های وی در سکان آکامی می توان به تالیف دوره های آنلاین برنامه نویسی و ترجمه مقالات وبلاگ اشاره کرد.


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)