Arduino بردهای مخصوص توسعه دهندگان اینترنت اشیاء به بازار عرضه می کند

در سالروز تولد آردوینو -یکی از پادشاهان ایتالیا- بنیادی به همین نام که به توسعه بردهای مخصوص اینترنت اشیاء (Internet of Things) می پردازد اعلام کرد که چیپ های جدید Arduino MKR1000 و Genuino MKR1000 مخصوص توسعه دهندگان اینترنت اشیاء را به بازار عرضه خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

مشخصات بردهای جدید یکسان هستند، ولی سازنده نام Genuino را برای ارائه محصول خود برای کشورهایی به جز ایالات متحده انتخاب کرده است. این برد 3 قسمت اصلی دارد، که شامل یک ریزپردازنده ARM کم مصرف مدل SAM D21 Cortex-M0+ 32-bit، وای فای 802.11b/g/n کم مصرف مدل WINC1500 و قطعه ای به نام CryptoAuthentication ECC 508 (ابزاری برای تشخیص هویت و جلوگیری از حملات احتمالی) است. به گفته ی سایت رسمی آدرینو:

"Arduino MKR1000 با هدف ایجاد راه حلی کاربردی و به منظور پایین آوردن هزینه طراحی شده است و برای سازندگانی که قصد افزودن اتصال وای فای به پروژه هایشان را دارند بدون نیاز به تجربه قبلی در شبکه کاربرد دارد."

آردوینو یک سیستم متن باز است که بر اساس سخت افزار و نرم افزاری قابل فهم طراحی شده است. بردهای آردوینو ورودی های فیزیکی، مکانیکی و الکترونیکی را تفسیر می کنند، ورودی هایی مانند سنسوری که فلاش نور را می بیند، دکمه ای که فشرده می شود، یا توئیت هایی از شبکه ی اجتماعی توئیتر و آن ها را به وسیله ی فرستادن دستورالعمل هایی به ریزپردازنده ی برد به یک خروجی تبدیل می کنند مانند فعال کردن یک موتور، روشن کردن یک نمایشگر LED، و یا انتشار داده ها در یک صفحه ی وب.

علاوه بر این، برنامه نویس ها نیز می توانند از زبان برنامه نویسی اختصاصی آردوینو و نرم افزار IDE آردوینو استفاده کنند اما شرکت آردوینو این بردها را به طور خاص برای اینترنت اشیاء توسعه داده است، بدین معنی که به نیروی کم و وای فای برای اتصال به دیگر ابزارها نیاز دارد. مصرف کم یکی از ویژگی های مهم ابزارهای مرتبط با اینترت اشیاء است چرا که این اطمینان را به کاربر می دهد که به انرژی زیادی برای ارسال پیوسته اطلاعات به یک مرکز خاص نیاز نخواهد داشت.

این برد با Arduino Zero و بردهای Wi-Fi Shield نیز سازگار است لذا باعث سازگاری بیشتر برای توسعه دهندگانی می شود که قبلا کار ساخت سیستم اینترنت اشیاء را به وسیله ی ابزار قبلی آردوینو شروع کرده اند.

آردوینو ادعا می کند که بردهایش این اجازه را به توسعه دهندگان می دهد تا بدون دانش فنی زیاد در شبکه، یک سیستم اینترنت اشیاء راه بیندازند، چرا که هدف سازنده راحت تر کردن فرایند کدنویسی و توسعه ی سخت افزاری بوده است. نرخ رشد بازار اینترنت اشیاء بسیار سریع است که باعث می شود به فضایی عالی برای توسعه دهندگانی که می خواهند به ساخت سخت افزار یا یادگیری چگونگی ساخت یک سیستم اینترنت اشیاء بپردازند، تبدیل شود.

نظر شما چیست. آیا در ایران نیز به زودی شاهد گجت های مرتبط با اینترنت اشیاء خواهیم بود یا این که نه تنها در حال حاضر، بلکه تا چند سال آینده نیز بستر IoT فراهم نخواهد شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Happy birthday, Arduino: new IoT developer boards for everyone!

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)