طراحی اپلیکیشن موبایل

با فراگیر تر شدن ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت، صاحبین کسب و کارها به این باور رسیده‌اند که می‌توانند خدمات خود را به درصد قابل توجهی از کاربرانشان از طریق همین ابزارهای هوشمند ارائه دهند. در این بین، سیستم عامل اندروید نیز توانسته سهم بازار غیرقابل رقابتی -چیزی بیش از 80 درصد- را به خود اختصاص دهد. با دیدن این نیاز رو به رشد، تیم طراحی اپلیکیشن موبایل سکان آکادمی در عملی پیاده سازی پروژه های Native Android Application مشارکت کرده و ایده‌های مشتریانمان را از بالقوه به بالفعل در خواهیم آورد.

طراحی اپلیکیشن اندروید: از اپ کاتالوگ گرفته تا شبکه ی اجتماعی

همان‌طور که فرایند طراحی سایت را می‌توان به دو حوزه ی طراحی سایت‌های استاتیک و طراحی سایت دینامیک تقسیم‌بندی کرد، پیاده‌سازی اپلیکیشن های موبایل را نیز می‌توان به دو گروه اپ های ایستا و اپ های تعاملی یا دینامیک بخش بندی کرد. به طور کلی، منظور از اپلیکیشن های موبایل ایستا گروه از اپ ها است که صرفاً به منظور نمایش یکسری اطلاعات به کاربران طراحی می شوند؛ از جمله ی این اپلیکیشن های موبایل می‌توان به بروشور و کاتالوگ، معرفی شرکت یا موسسه، اپ رویدادهای مختلف و … اشاره کرد. در مقابل، اپلیکیشن های موبایل تعاملی به مراتب پیچیده‌تر بوده و بسیاری از امکاناتی که در طراحی سایت‌های دینامیک داریم را نیز می‌توان در این اپلیکیشن های موبایل پیاده‌سازی کرد که از آن جمله می‌توان به ثبت نام در اپلیکیشن، داشبورد مدیریتی، امکان نظردهی، اتصال به درگاه بانک و پرداخت درون برنامه یی، تعامل با سایر کاربران اپ و … اشاره کرد. تیم طراحی اپلیکیشن موبایل سکان آکادمی هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ فنی این امکان را دارا است تا پروژه هایی از هر دو طیف را پیاده‌سازی نماید.

طراحی اپلیکیشن موبایل به صورت نیتو (Native)

آسان‌ترین راه برای ساخت یک اپ اندرویدی، دنبال کردن متودولوژی Web App (وب اپ) است. به عبارت دیگر، یک سایت را به صورت کاملاً ریسپانسیو یا «واکنش گرا» طراحی کرده که در صورتی که در مرورگر موبایل باز شود، همچون یک اپلیکیشن نمایش داده شود. چنین اپلیکیشن هایی به هیچ وجه قادر نیستند تا به قابلیت‌هایی همچون دوربین، جی پی اس، لیست تماس ها و سایر ویژگی‌های دستگاه دسترسی پیدا کنند. رویکرد دوم ساخت اپلیکیشن، روش Hybrid (هیبریدی) نام دارد که ترکیبی از متودولوژی های وب اپ و نیتیو اپ است به این شکل که با استفاده از زبان‌هایی همچون HTML, CSS و JavaScript که برای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند، توسعه دهندگان خواهند توانست اپلیکیشن هایی با امکان ارتباط با برخی از قابلیت‌های کلیدی دستگاه همچون دوربین، لیست تماس ها و … طراحی کنند. اما حرفه یی ترین روش ساخت اپلیکیشن های موبایل برای سیستم عامل اندروید، اصطلاحاً Native (نیتیو) نامیده می شود. در این متودولوژی به کلیه ی قابلیت‌های گوشی همچون حافظه، جی پی اس، دوربین و … دسترسی خواهیم داشت. این روش برای پروژه های بزرگی همچون شبکه‌های اجتماعی که مشتری نیاز به طراحی یک اپلیکیشن کاربردی با قابلیت‌های فراوانی دارد توصیه می‌شود. اپلیکیشن های اندرویدی نیتیو به هیچ وجه کراس پلتفرم نبوده چرا که این دست اپلیکیشن ها به طور اختصاصی برای سیستم عامل اندروید توسعه یافته و می‌توان آن‌ها را روی گوگل پلی و سایر پلتفرم های اشتراک گذاری اپلیکیشن های اندرویدی منتشر کرده و کاربران خواهند توانست به صورت آفلاین نیز آن‌ها مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر این، با ایجاد یک تجربه ی کاربری به مراتب بهتر نسبت به روش‌هایی همچون هیبریدی از یک سو و همچنین برخورداری از امنیت به مراتب بیشتر نسبت به سایر روش‌ها از سوی دیگر، توسعه ی اپلیکیشن های اندرویدی به روش نیتیو، راه‌کاری است که شرکت ها و استارتاپ های تراز اول دنیا انتخاب می کنند. به طور کلی، انتخاب متودولوژی توسعه ی اپلیکیشن اندرویدی به متغیرهایی همچون کیفیت در نظر گرفته شده، تجربه ی کاربری، بودجه ی در نظر گرفته شده، بازه ی زمانی مد نظر، نوع کاربران و قابلیت‌های در نظر گرفته شده برای اپلیکیشن وابسته است. اپلیکیشن هایی که ما در سکان آکادمی طراحی می کنیم، با متودولوژی نیتیو و با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا توسعه می یابند.

ارائه سرور رایگان یکساله برای طراحی اپلیکیشن های موبایلی که نیاز به سرور دارند

در صورتی که پروژه ی اندرویدی شما دینامیک بوده و بالتبع نیاز به سرور داشته باشد، سکان آکادمی با همکاری وب هاست طرف قرارداد خود، هزینه‌های سرور مورد نیاز را تا سقف یک گیگابایت فضا و پانزده گیگابایت پهنای باند در ماه تأمین خواهد کرد.